جستجو
مطالب
 
 
 
 
 
سبد خرید

 
آنالی
کسب مهارت در کودکان
کسب مهارت در کودکان
 
کسب مهارت در کودکان١٣٩٤/٠٩/١٨

همه می‌دانیم که مدارس فقط مهارت‌هایی کلی درباره خواندن و نوشتن، ریاضیات، تاریخ و ... به کودکان می‌آموزند. این موارد بسیار مهم و لازم است، اما بخشی از مهارت‌های لازم برای زندگی در این میان فراموش شده است. به عنوان پدر و مادر به زندگی خودتان نگاهی کنید. زمان چه چیزهای کوچک و بزرگی به شما آموخته که کودکانتان هم دیر یا زود به آن مهارت‌ها احتیاج خواهند داشت؟ آیا کودکان نیز همین هزینه را برای آموختن باید بپردازند یا می‌توان برخی از این مهارت‌ها را به آنها یاد داد؟
البته آموختن تمامی اینها بخشی از زندگی است، اما آیا نمی‌توان برخی از این مهارت‌ها را از قبل به کودکانمان بیاموزیم و یا حداقل آنها را برای یادگیری آماده کنیم؟
در ادامه به برخی از این مهارت‌های لازم برای بچه‌ها می‌پردازیم. قبل از توضیح درباره آنها به این نکته توجه کنید که بعضی از این موارد با حرف زدن و یا کتاب خواندن تدریس نمی‌شود. این موارد با مثال و یا حتی اجازه دادن به کودکانمان برای درگیر شدن با مشکلات و حتی اشتباه کردن یاد داده می‌شود. پس بعد از توضیحی که به کودکانتان دادید، اجازه دهید آنها مهارت انجام کار را تحت نظر شما تجربه کنند تا کم کم به آن مسلط شوند.
مهارت‌های مالی
پس‌انداز کردن: یک قانون ساده برای پس‌انداز وجود دارد. کمتر از میزانی که درآمد دارید، هزینه کنید. می‌توانید به کودکانتان پیشنهاد کنید که همیشه مقداری از پول تو جیبی خود را در بانک ( و یا در ساده‌ترین حالت در قلک) ذخیره کنند. آنها می‌توانند برای خریدن یک چیز مورد نیاز، به مقدار لازم پس‌انداز کنند تا هدفی برای این کار داشته باشند.
بودجه‌بندی: حتی بسیاری از ما از بودجه‌گذاری هراس داریم. دلیل این هراس اینست که از ابتدا این مهارت را نیاموخته‌ایم. بوجه گذاشتن برای کارهای مختلف را به شکلی ساده در ابتدای سنین نوجوانی به فرزندانتان بیاموزید. همچنین این کار باعث می‌شود که آنها لزوم یادگیری ریاضیات را نیز بیشتر درک کنند.
پرداخت پول: انواع روش‌های پرداخت را به کودکان بیاموزید. به آنها پول بدهید و بخواهید که پول خرید فروشگاه را پرداخت کنند و مابقی آن را از فروشنده بگیرند. در خانه به آنها نحوه نوشتن چک و یا پرداخت آنلاین را آموزش دهید. شاید بهتر باشد که آنها از رمز اینترنتی حساب شما آگاه نباشند. به آنها بگویید که این رمزها کاملاً شخصی و خصوصی است.
درباره مسائل دیگری مانند خرید نسیه در مواقع لازم، سرمایه‌گذاری، اجاره و حتی بازنشستگی نیز می‌توانید با فرزندانتان - البته به میزان لازم- صحبت کنید.
مهارت‌ فکر کردن
تفکرخلاق: یکی از مسائلی که اغلب این روزها در مدارس می‌بینیم، گوش کردن به سخنان معلمان بدن پرسش است. این مسئله که بدون تفکر هرچه که گفته می‌شود همانند یک روبات بپذیرید، برای کودکان مهارت محسوب نمی‌شود. پس به کودکان نحوه سئوال کردن صحیح را آموزش دهید. اجازه دهید آنها خود به پاسخ‌های درست برسند و به راحتی جواب هر چیزی را به آنها نگویید. نگذارید خلاقیت آن بمیرد.
خواندن: مطمئناً یکی از اصلی‌ترین دلایلی که کودکان به مدرسه می‌روند، یاد گرفتن خواندن است. اما این کار گاهی در مدرسه‌ها به شکلی خسته کننده انجام می‌گیرد. به کودکان بیاموزید که چه کلمات، جملات و کتاب‌های شگفت‌انگیزی وجود دارد که آنها به اختیار خود می‌توانند انتخاب کنند و بخوانند. آنها را به کتابخانه‌ها ببرید تا این حس در آنها تقویت شود.
موفقیت
مثبت‌اندیشی: هرچند تفکر خلاق داشتن یک مهارت مهم است، در کنار آن این مهارت داشتن تفکری مثبت نسبت به زندگی نیز مهم است. هرچند در طول زندگی مسائل ممکن است سخت و پیچیده شوند، اما همگی می‌تواند به پایان و نتیجه‌ای عالی منتهی شود. باید به جای مقایسه کودکان به آنها اعتماد به توانایی‌های خود و توانایی یافتن راه حل را آموخت.
انگیزه: فقط نظم و انضباط و توانایی در رسیدن به موفقیت مهم نیست، بلکه در کنار آن انگیزه نیز بسیار مهم است. پس به فرزندانتان بیاموزید که همیشه با داشتن هدف‌های کوچک و قابل دسترس، خود را برای رسیدن به هدف نهایی بزرگ‌تر با انگیزه نگه دارند.
به تعویق انداختن: عقب انداختن کارها مشکلی است که بسیاری از ما افراد بزرگسال هم با آن درگیر هستیم. همیشه باید زمانی برای استراحت و تفریح داشت، اما زمان آن نباید با کار آمیخته شود. با این روش می‌توان به کودکان آموزش داد که از تنبلی در انجام کارها به دور باشند.
مهارت‌های اجتماعی
غیر رقابتی زندگی کردن: ما در دنیای بزرگسالان، اغلب به شکلی رقابتی زندگی می‌کنیم. ای بسا دیده‌ایم که برای رسیدن به اهداف رقابتی در این دنیا از پشت خنجر می‌زنند، پشت کسی را خالی می‌کنند و .... به جای این کارها باید به کودکان بیاموزیم که جایی هست که همه در کنار هم می‌توانند موفق شوند. آنها باید بدانند ساختن دوست بهتر از ایجاد دشمن است. آنها باید یاد بگیرند که کمک کردن مهارتی بی پاسخ نیست. آنها باید در این دوران بفهمند که هماهنگی برای انجام یک کار گروهی موفقیت‌آمیزتر از رقابت است.
دلسوزی: بیشتر مواقع کودکان می‌آموزند که چگونه می‌توانند از بقیه افراد کار بکشند. کودکان باید در کنار این و حتی مهمتر از آن یاد بگیرند که چگونه می‌توانند باری از دوش دیگران بردارند بدون آنکه به خودشان لطمه‌ای بخورد.
محبت: دلسوزی و محبت را می‌توان مانند دو برادر دانست. بچه‌ها باید بیاموزند که چگونه و به چه کسانی عشق و محبت داشته باشند.
در کنار این موارد در زندگی اجتماعی هر فردی باید یاد بگیرد که چگونه به خوبی گوش کند و چگونه صحبت کند. با چه کسانی دوست شود و از چه افرادی دوری کند.
مهارت‌های کاربردی
خانه‌داری: بهتر است که بچه‌ها از همان کودکی یاد بگیرند که چگونه باید از وسایل نگهداری کنند و یا در صورت نیاز آنها را تعمیر کنند. چگونه از وسایل داخل جعبه ابزار استفاده کنند و در چه زمانی باید با یک تعمیرکار حرفه‌ای تماس بگیرند. کودکان باید بدانند که هر بخش خانه برای چه کاری است.
نظافت: بسیاری از افراد بزرگسال به واقع نمی‌دانند که چگونه باید خانه، اداره، میز، ماشین و یا هر چیزی را پاکیزه نگه داشت. روش نظافت هر چیز و زمان آن و همچنین نحوه تمیز نگه داشتن را انسان باید از کودکی بیاموزد.
مهارت‌های دینی
امروزه بسیاری از مسائل دینی در خانواده‌ها تعلیم داده نمی‌شود. اغلب کودکان وقتی به سن بلوغ می‌رسند، با مسائلی روبرو می‌شوند که هیچگاه درباره آنها اطلاع درستی نداشته‌اند. والدین یا از روی شرم و یا عدم اطلاع با آنها صحبتی از واجبات و یا محرمات نداشته‌اند.
این حق کودکان است که بدانند مسلمان بودن به چه معناست. اگر چه اعمالی را انجام دهند فردی دیندار محسوب می‌شوند و چه کارهایی آنها را از این وادی دور می‌کند.
آنها باید در ابتدا از شما بشنوند که پیامبر و امامانشان چه کسانی هستند. کودکان باید بفهمند که چه چیزی باعث شده که شما معتقد به دینی باشید که آخرین دین خداست و معتقد به امامی هستید که روزی ظهور خواهد کرد. آنها باید یاد بگیرند که امام زمان زنده‌ای دارند که سخن همه را می‌شنود.
آموزش این مسائل به بچه‌ها جزو حقوق آنها و بر گردن والدین است.